Kapıdaki Düşman (2001)

Enemy at the Gates (FR: L’ Ennemi aux portes) 1942’de, bir yıl önce Sovyetler Birliği’nin işgalini takiben , şimdi Kızıl Ordu’da asker olan Ural Dağları’ndan bir çoban olan Vasily Zaitsev , kendisini Stalingrad Savaşı’nın ön saflarında buluyor . İstilacı Almanlara karşı bariyer birlikleri tarafından intihar suçlamasıyla zorla , kendisini kurtarmak ve Danilov’u komuta etmek için büyükbabası tarafından genç yaşta kendisine öğretilen etkileyici nişancılık becerilerini kullanıyor .

Nikita Kruşçev şehrin savunmasını koordine etmek için Stalingrad’a geldi ve moral geliştirmek için fikir istiyor. Şimdi üst düzey bir teğmen olan Danilov, insanların putlaştırmak ve onlara umut vermek için figürlere ihtiyaç duyduğunu ve ordunun gazetesinde kendisini ulusal kahraman ve propaganda simgesi olarak boyayan Vasily’nin istismar hikayelerini yayınladığını ileri sürüyor. Vasily keskin nişancı bölümüne aktarılır ve Danilov ile arkadaş olur. Her ikisi de yerel milislerde özel hale gelen Stalingrad vatandaşı Tania Chernova ile romantik olarak ilgileniyorlar . Güvenliğinden korkan Danilov, görünüşte Alman radyo becerilerini tercüme etme becerilerini kullanmak için savaş alanından uzak bir istihbarat birimine transfer etti .

Sovyet keskin nişancılarının Alman güçlerini giderek daha fazla etkilemesi ile Alman Binbaşı Erwin König , Sovyet moralini ezmek için Vasily’yi öldürmek için Stalingrad’a yerleştirildi. Alman Ordusu keskin nişancı okulu bir ünlü nişancı ve baş Zossen’deki , o tuzağa Vasily lures ve yoldaşı keskin nişancılar ikisini öldüren, ama Vasily kaçmayı başarır. Kızıl Ordu komutanlığı König’in görevini öğrendiğinde, König’in eski öğrencisi Koulikov’u Vasily’nin onu öldürmesine yardımcı olmak için gönderir. Ancak König, Koulikov’u geride bıraktı ve Vasily’in ruhlarını önemli ölçüde sallayarak çok yetenekli bir vuruşla öldürdü. Kruşçev, Danilov’a keskin nişancı soğukluğunu bir sonuca çıkarması için baskı yapıyor.

Genç bir Sovyet çocuğu olan Sasha, Vasily’nin Vasily’e binbaşı için bir şans vermek için nerede olduğu hakkında König’e yanlış bilgi ileterek çift ​​ajan olarak hareket etmeye gönüllü olur . Vasily König için bir tuzak kurar ve onu yaralamayı başarır, ancak ikinci bir girişim sırasında Vasily uykusuz saatler sonra uykuya dalar ve keskin nişancı günlüğü yağan bir Alman askeri tarafından çalınır. Alman komutanlığı kütüğü Vasily’in ölümünün kanıtı olarak alıyor ve König’i eve göndermeyi planlıyor, ancak König Vasily’in öldüğüne inanmıyor. Komutan Alman general, König’in öldürülmesi durumunda Sovyet propagandasının kâr etmesini önlemek için König’in köpek etiketlerini alıyor. König ayrıca generale Savaş Hakkı Haçı da veriyorölümünden sonra 116. piyade bölümünde teğmen olarak Stalingrad Savaşı’nın ilk günlerinde öldürülen König’in oğluna verildi. König, Sasha’ya König’in nerede olacağını söyler ve çocuğun Vasily’ye söyleyeceğinden şüphelenir. Tania ve Vasily bu arada aşık oldular ve geceleri Sovyet kışlasında seks yaptılar. Kıskanç Danilov, üstlerine bir mektupla Vasily’yi küçük düşürür.

König, Tania ve Vasily’nin bir sonraki pusu noktasında onu beklerken, Sasha hakkındaki şüphelerini doğrular. Daha sonra çocuğu öldürür ve Vasily’yi yemlemek için vücudunu bir direğe asar. Vasily, König’i öldürmeye yemin eder ve Tania ve Danilov’u Sasha’nın annesini şehirden tahliye etmeye gönderir, ancak Tania tahliye teknelerine giden şarapnel tarafından yaralanır. Öldüğünü düşünen Danilov, Vasily kıskançlığından pişmanlık duyuyor ve komünist davaya yönelik önceki yükümlülüğünden duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor. Vasily’in König’i pusuya düşürmeyi beklediğini düşünen Danilov, König’i onu vurmaya ve gizli pozisyonunu ortaya çıkarmaya teşvik etmek için kasıtlı olarak kendini ortaya çıkarır. Vasily’i öldürdüğünü düşünen König, vücudu denetlemeye gider, ancak bir tuzağa düştüğünü ve Vasily’in manzaralarında olduğunu çok geç fark eder. Kaderini kabul ederek, König şapkasını çıkarır ve alnına kare şeklinde ateş eden Vasily ile yüzleşir. İki ay sonra, Stalingrad kurtulduktan ve Alman kuvvetleri teslim olduktan sonra Vasily, Tania’nınsahra hastanesi .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s