Ateş ve Limon (2008)

Flame & Citron ( Danimarkalı : Flammen & Citronen ),Danimarkalı yönetmen Ole Christian Madsen tarafından ortaklaşa yazılmış ve yönetilenbir 2009 drama filmidir. Film, tarihi olaylara dayanan bir kurgulanmış hesap, yıldız Thure Lindhardt ve Mads Mikkelsen iki sıra Danimarka direniş hareketi lakaplı savaşçıları Flammen ve Citronen sırasında, Danimarka Nazi işgaline de İkinci Dünya Savaşı . On iki yaşından beri çiftin hikayesinden etkilenen Madsen, sekiz yıl boyunca birlikte yazar Lars K. Andersen ile tarihi arşivleri üretmek için araştırma yaptı.

Madsen’in fikri, ihmal edildiğini veya yanlış temsil edildiğini hissettiği için Flammen ve Citronen’in hikayesine dikkat çekmekti. O tarihe kadar üretilen en pahalı Danimarka filmi, Alman şirketleri tarafından ortak yapımcıydı, çünkü başlangıçta filmin Danimarka’da yapımına ilgi yoktu. Kahramanları ahlaki olarak belirsiz karakterler olarak tasvir eden yönetmen savaşı, iyi ve kötü ikilikten öteye giden karmaşık bir deneyim olarak tasvir etmeye çalıştı . Ödünç görsel ve anlatı referanslar ile kara film ve Fransız filmi Gölgeler Ordusu , ATEŞ ve Citron da aşk, ihanet temalar ve ilişkilerin duygusal yönlerini araştırır.

Film 28 Mart 2009 tarihinde Danimarka’da gösterime girdi. O yıl ülkede en çok izlenen film, çoğunlukla oyuncuların performansları, dramatik stili, savaş tasviri ve ahlaki ikilemleri için övüldü. Bazı eleştirmenler tarafından bir sanat filmi olarak kabul edilen film, hem olumlu hem de olumsuz olarak Gölgeler Ordusu ve diğer savaş filmleriyle karşılaştırıldı; aynı zamanda tarihsel doğruluğu üzerine bir tartışma başlattı. Ayrıca, hem ulusal hem de uluslararası film ödülleri için aday gösterildi.

Danimarka’nın Nazi istilasından sonra geçen film, Holger Danske direniş grubunun Bent Faurschou Hviid (Flammen olarak bilinir) ve Jørgen Haagen Schmith (Citronen olarak bilinir) üzerine odaklanıyor. Bir barda Bent, kendisini Ketty Selmer olarak tanıtan ve gerçek adını söyleyerek rahatsız eden bir kadınla flört eder. Bent onu takip eder ve onunla yüzleşir, bunun üzerine Stockholm ve Kopenhag arasında mesajlar veren bir kurye olduğunu söyler.

Bent ve Jørgen’in işleyicisi Aksel Winther, onlardan Elisabeth askeri istihbarat Abwehr üyeleri Elisabeth Lorentzen, Horst Gilbert ve Hermann Seibold’u öldürmelerini istiyor . Bent ve Jørgen, Nazi misilleme olasılığını azaltmak için sadece Danimarkalıları öldürdükleri için tartışıyorlar. Ancak Winther, sürgünde hükümetin emirlerini talep ediyor. Bent, Lorentzen’i öldürür ancak Gilbert ve Seibold’u öldüremez. Jørgen, karısı Bodil ve kızları Ann, Ann’in doğum gününü arabalarında parasız olarak kutlarlar ve Bodil ilişkileri üzerinde ağıt yakar. Daha sonra Bent, Jørgen ve Whinter Danimarka Ordusu İstihbaratından Spex ile tanıştı. Büyük bir saldırı için barışa ihtiyaç duyduklarından daha fazla saldırı olmayacağını söylüyor. Spex’in emrine uymamayı kabul ederler ve Jørgen Gilbert’i öldürür. O gece, Jørgen bir bakkal çalıyor ve ürünleri ailesine götürüyor; ancak Bodil başka bir adam gördüğünü açıklar.

Direnişin birkaç üyesi Gestapo tarafından öldürüldükten sonra, Winther muhbirleri olduğundan şüphelenir. Daha sonra Bent, Ketty’nin otelini ziyaret eder ve seks yaparlar. Bu arada, Jørgen karısını ziyaret eder ve erkek arkadaşına ona düzgün davranmasını tavsiye eder, yoksa geri döner. Bir toplantıda Winther, muhbirin Ketty olduğunu ve ölümünü emrettiğini söylüyor. Bent, Ketty ile tanışır; ona hem Winther hem de ordu istihbaratı için çalıştığını ve Winther’in İngilizler için çalışmadığını söylüyor. Gilbert ve Seibold’la ilgilenen Winther, hain olarak görülmemek için ölümlerini emretmişti. Bent ve Jørgen bir barda Winther’i arar ve Stockholm’e kaçtığını keşfeder. Bunun bir tuzak olduğunu fark ederler ve Gestapo’dan kaçarlar. Gestapo lideri Karl Heinz Hoffmann’ı öldürmeye karar verdikten sonra Gestapo’nun favori restoranını devralıyorlar. Ancak Bent, polise yaklaştığını görünce planını terk eder. O gece, Ketty Bent’e kendisi ve Jørgen’in Stockholm’e gitmeleri gerektiğini söyler. Toplantıda onlara Danimarka Ordusu’nda pozisyonlar teklif ediliyor, ancak reddediliyor. Ravnen adlı bir adam onlara gerçek muhbirin adını verir ve Jørgen onu öldürür.

Bent, Hoffmann, ailesi ve metreslerinin arada sırada orayı ziyaret ettiğini söyleyen bir otel sahibi olan babasını ziyaret eder. Bent Ketty, bir buluşma gibi görünen Hoffman ile otele geldiğini görür. Daha sonra Bent, Ketty ile yüzleşir ve ordu istihbaratının Hoffmann’a yakın durmasını istediğini söyler. Bent, Hoffman’ın arabasını ne kullandığını ve rotasının ne olduğunu sorar. Daha sonra, yolda Bent, Jørgen ve diğerleri Nazi bayrakları taşıyan iki arabaya ateş açtı, ancak bir babayı öldürdüklerini ve bir çocuğu yaraladıklarını keşfetti. Öfkeli Bent, Hoffmann’ın misillemesinden korktuğu için sadece Stockholm’e uçtuğunu keşfetmek için Ketty’nin otel odasına gider. Bent ve Jørgen tekrar Hoffmann’ı öldürmeyi ve kendilerini polis olarak gizlemeyi planlıyorlar. Ancak, Alman müttefik Danimarka polisinin genel toplanması ve infazında tutuklandılar. Jørgen bir çit atlar ve vurulur ve Bent’in kaçmasına izin verir. Jørgen güvenli bir eve kaçar, ancak bir Alman ekibi geldiğinde, bazılarını bir makineli tüfek ve el bombalarıyla öldürür, ancak öldürülür. Bu sırada Bent, evinde, Gestapo geldiğinde siyanür hapı ile intihar eder . Daha sonra Hoffmann, Ketty’e Bent’i ve kendisine gelen duygularını ve ihanet şüphesini ifade ettiği odasında bulunan bir mektubu yakalamasına yardımcı olduğu için ödül verir. Film Bent ve Jørgen’in mirası hakkında notlar ile bitiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s