Kara Kitap (2006)

Black Book ( Felemenkçe : Zwartboek ), Paul Verhoeven tarafından ortak olarak yazılmış ve yönetilenve Carice van Houten , Sebastian Koch , Thom Hoffman ve Halina Reijn’ın oynadığı2006 savaş draması gerilim filmidir . Çeşitli gerçek olaylara ve karakterlere dayanarak aktarılan film, Hollanda’da trajedi Naziler’le bir karşılaşmadabaşına geldiğinde II.Dünya Savaşı sırasında direnişe casus olangenç bir Yahudi kadınhakkında. Filmin dünya prömiyeri 1 Eylül 2006’da Venedik Film Festivali’nde yapıldıve 14 Eylül 2006’da Hollanda’da kamuya açıklanması. Verhoeven beri Hollanda’da yaptığı ilk film olan Dördüncü Man , o ABD’ye taşınmadan önce 1983 yılında yaptı.

Hollanda’daki basın olumluydu; Üç Altın Buzağı ile Kara Kitap 2006’da Hollanda Film Festivali’nde en çok ödül kazandı . Uluslararası basın, özellikle Van Houten’in performansına olumlu cevap verdi. Bu aday İngiliz Dili İyi Film Değil için BAFTA ve Hollandalı olduğunu sunulması için Akademi Ödülü için En İyi Yabancı Film 2007 yılında, ancak aday olmadı.

Piyasaya sürüldüğü sırada, şimdiye kadar yapılmış en pahalı Hollanda filmi ve aynı zamanda Hollanda’nın 2006 yılında en yüksek gişe hasılatıyla en ticari Hollanda filmiydi. 2008’de Hollanda kamuoyu şimdiye kadarki en iyi Hollanda filmi seçildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s