Anzio (1968)

Anzio olarak da bilinen (ABD başlık), Lo sbarco di Anzio (orijinal İtalyan başlık) ya Anzio Savaşı (BK başlık), bir 1968 olduğunu Technicolor savaş filmi de Panavision hakkında, bir İtalyan ve Amerikan ortak yapımı Operasyonu Shingle , İtalyan bağlantı noktasında 1944 Müttefik deniz yoluyla taşınan saldırı Anzio içinde Dünya Savaşı . Savaşta BBC savaş muhabiri olan Wynford Vaughan-Thomas tarafından Anzio kitabından uyarlandı.

Film , Robert Mitchum , Peter Falk ve savaştaki gerçek katılımcılara dayanan hayali karakterleri canlandıran çeşitli uluslararası film yıldızlarını canlandırıyor. İki istisna sırasıyla Field Mareşal Albert Kesselring ve General Eberhard von Mackensen’i oynayan Wolfgang Preiss ve Tonio Selwart’tı . Film İtalya’da bir İtalyan film ekibi ile yapıldı ve İtalyan yapımcı Dino De Laurentiis tarafından üretildi ; ancak, ana oyuncuların hiçbiri İtalyan değildi, büyük İtalyan karakterleri de yoktu. Filmin yönetmenliğini Edward Dmytryk ve Duilio Coletti üstlendi .

Bir generalle görüştükten sonra, savaş muhabiri Dick Ennis ( Robert Mitchum ), yaklaşmakta olan zorlu düşman savunmalarını aşma girişimi için ABD Ordusu Rangerlarına eşlik edecek . Amfibi iniş rakipsiz, ama beceriksiz Amerikan general Jack Lesley ( Arthur Kennedy ), onun kuvvetlendirmek için tercih çok ihtiyatlı olduğu köprübaşı iç ilerlemeden önce. Ennis ve bir Ranger , kırsal kesimde bir cipte dolaşır, sahil başı ve Roma arasında birkaç Alman olduğunu keşfeder, ancak bilgileri göz ardı edilir. Sonuç olarak, Alman komutanı Kesselring ( Wolfgang Preiss ), güçlerini toplamak ve etkili bir karşı saldırı başlatmak için zamana sahip.

Ennis, Cisterna Savaşı’nda pusuya düşen Ranger’larla birlikte . Oradan, film, kampanyanın tüm taraflarının ve seviyelerinin bir görünümü olmaktan, düşman hatlarından geri dönen bir avuç hayatta kalanın hikayesine kadar yola çıkıyor. Adamlar üç İtalyan kadın tarafından işgal edilen bir eve sığınıyor. Bir Alman devriyesi eve gelir, sadece Amerikalılar tarafından kesilir. Ennis, bir insanı isteyerek diğerini öldürmeye iten şeyi soruyor. Onbaşı Jack Rabinoff ( Peter Falk ) onu sevdiğini söylüyor ve yaşam tarzı onu herkesten daha fazla yaşatıyor .

Neredeyse dost hatlara ulaşan Rabinoff da dahil olmak üzere erkeklerin çoğu, bir grup Alman keskin nişancı ile yapılan bir çatışmada öldürüldü. Bu çatışma sırasında Ennis nihayet Almanlardan birini Rabinoff’un silahıyla öldürmek zorunda kaldı. Sadece Ennis, Teknik Çavuş Stimmler ( Earl Holliman ) ve Özel Film ( Reni Santoni ) geri döndü ve Alman savunma hatları hakkında istihbarat verdi. Film, Ennis’in Müttefik komutanların yetkinliğini ve insanın birbirini öldürme istekliliğini alenen sorgulamasıyla sona eriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s