Dunkirk (2017)

Dunkirk, Christopher Nolan’ın yazdığı ve yönettiği 2017 çıkışlı savaş filmi. Filmin yapımcılığını da Christopher Nolan ve eşi Emma Thomas birlikte üstlenmiştir. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunun Fransa’nın Dunkerque kıyılarında 400 bin askerle sıkışması ve bu ordunun, deniz desteğiyle Dunkerque’ten tahliye edilmesini konu almaktadır. Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Hollanda ortak yapımı olan filmin başrollerinde Fionn Whitehead, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Harry Styles, Aneurin Barnard, James D’Arcy, Barry Keoghan, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Tom Hardy yer almaktadır. Film, Warner Bros. Pictures tarafından tüm dünyada dağıtıma sokulmuştur.

Nolan, üç açıdan senaryoyu yazdı (kara, deniz ve hava) ve az diyalog içerip sadece ayrıntılarla merakla bekleme duygusunu yarattığını söyledi. Ana çekimler, Mayıs 2016’da Fransa’nın Dunkirk kentinde başladı ve Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nde sona erdi ve burada da yapım sonrası aşamasına başladı. Görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema, IMAX 65 mm ve 65 mm geniş format film stoğu üzerinde filmi çekti. Film binlerce ekstranın kullanılması, gerçek Dunkirk tahliyesine katılan teknelerin montajı ve hava sahaları için gerçek çağa uygun uçakların kullanılması gibi pratik etkilerden yoğun bir şekilde yararlandı.

Dunkirk, dünya prömiyerini 13 Temmuz 2017’de Londra’daki Odeon Leicester Meydanı’nda gerçekleştirdi ve 21 Temmuz 2017’de de, IMAX, 70 mm ve 35 mm’lik kopyalarla dünya genelinde vizyona girdi.[6] 523 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve eleştirmenler tarafından övgü yağmuruna tutuldu. Birçoğu, Dunkirk’ü şimdiye kadar yapılmış en iyi savaş filmlerinden biri olduğu kadar Nolan’ın en iyi filmi olarak adlandırdı ve sinematografisini, yönetmenliğini, oyunculuklarını ve Hans Zimmer’in hazırladığı film müziklerini övdü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s